Gemmoterapie eshop

Zentrichova apatyka-léčivá síla přírody

Nemoc a zdraví očima moudrých

Jak Nemoc a Zdraví vidí moudří?

Pohled na nemoc a zdraví očima moudrých předků v dějinách lidstva najdeme v příslovích.

Německé přísloví praví: „Zdraví je bohatství, o kterém nevíme, dokud ho neztratíme“.

Prevence pro zdraví

Chcete být bohatí? Je škoda ztrácet to, co máme. Daleko více práce pak nastane, když ztracené hledáme a chceme získat zpět. Musíme na to vynaložit čas a prostředky, které bychom uměli utratit jinak a jinde.

Prevence je cesta ke zdraví

Prevence je tedy nejjednodušší cesta, jak být zdráv a bohatý. Japonské přísloví nás k tomu přímo nabádá: „Péče o zdraví, nejúčinnější lék“. V Číně v dávných dobách dokonce panoval zvyk, že císařův lékař byl popraven, jestliže císař onemocněl. Bodejť by nebyl popraven, přece císař byl nejmocnější, nemohlo se tedy stát, aby nad ním někdo zvítězil, natož něco tak malého, jako jsou mikroby. A.de la Serna to shrnul jednoduše: „Nemoc je zdraví mikrobů“. Císař byl poslancem nebes a nemohl tedy dopustit, aby nebyl nejsilnější. J.J.Rousseau k tomu říká: „Čím slabší tělo, tím víc poroučí, čím silnější, tím víc poslouchá.“ Bohužel je obvyklé, že si nevšímáme toho, co máme, ale zabýváme se tím, co nemáme.

Zdravý člověk se neraduje z pocitu zdraví, ale má strach z nemoci a čeká, co ho potká. „Pocit plného zdraví získáme jen skrze nemoc.“, říká G.CH.Lichtenberg. Ve Finsku to rovnou vyřešili příslovím, že „Nemocí je bezpočet, ale zdraví jen jedno. A I.Kant se zamyslel, a došel k názoru, že „Lékaři si myslí, kdovíjak pomohli nemocnému, když chorobě dali vhodné jméno.“ I ve Vietnamu přišli na stejnou myšlenku:„Běž k lékaři, nemocLéčivá síla přírody se už najde.“

Příroda ale nepotřebuje znát název nemoci, bylinky si vždycky cestu najdou. Mají spoustu léčivých účinků bez negativních vedlejších a postranních úmyslů.

Léčivá síla přírody

Lékaři se ovšem hluboce mýlí, neboť už ve starém Řecku platilo, že „Lékař léčí, příroda uzdravuje“. Neměli bychom se tedy nad řád přírody povyšovat, ale měli bychom podle přírodních pravidel svůj život žít. Potom nám nehrozí, že „Apatykář léčí-do naha oškubaný křičí.“, jak praví Italské přísloví. Navíc „Není třeba litovat nemocného, který má uzdravení ve své moci“ M.de Montaigne. Ale upřímně mezi námi děvčaty, „Kdyby se o nemocech tolik nemluvilo, lidi by byli zdravější.“ j.Anouilh.

Farmaceutický průmysl, vydělávající na nemocech lidí, by nechtěl asi slyšet, co si kdysi špital Moliér: „Skoro všichni lidé umírají na své léky, ne na své nemoci.“ Vzhledem k tomu, že každý z nás má svoje bolístky, které ho více či méně trápí, tak se mi líbí výrok M.Twaina „Člověk je zdráv, když ho bolí pokaždé jinde.“ Hned vím, že v tom nejsem sama.

Jaké je tedy doporučení našich předků, abychom byli zdraví?

„Veselost je ta nejlepší apatyka.“J.K.Tyl. A když už onemocníte, nemůžete chtít hned zázraky, chvíli to trvá, abychom si uvědomili, jak se cítíme nemocní a abychom si posléze vážili zdraví „Nemoc přicválá na koni, odchází pěšky.“ Anglické přísloví mírní naši netrpělivost. Když neposlechneme řeč těla, tak už zbývá podle G.B.Clemenceaua jen jediné „Hřbitovy jsou plné nenahraditelných lidí.“.

„Konec nekrologu: Nezemřel. Změnil způsob života.“S.J.Lec

Zpracovala Hanka Parmová

  Cena nákupu: 0

Kontakt

Jméno: ZENTRICHOVA APATYKA,s.r.o.
Mobil: +420604475351
Mail: k.parma@seznam.cz

Registrace
Akce a novinky
E-mail: