Gemmoterapie eshop

Zentrichova apatyka-léčivá síla přírody

Čínská medicína-princip

Prevence především

Čínská medicína se vyznačuje perfektně propracovaným systémem léčby člověka. Využívá při tom znalostí předávaných z generace na generaci a taky těmi stovkami let prověřenými v praxi. Za nejdůležitější považuje čínská medicína prevenci. Prevence v čínské medicíně znamená, že člověk dodržuje určitá pravidla. Vztahuje se to na stravu, životní styk, práci i odpočinek. Rozdíl mezi čínskou medicínou a tibetskou medicínou je v tom, že čínská medicína dodržuje jakousi dietu a tibetská medicína zastává pravidlo, že pouze hojná strava a výživná strava mají znamenité výsledky. Prevence z pohledu čínské medicíny taky je, že řeku mohu zastavit dlaní u místa, kde pramení, ale u dolního širokého a prudkého toku , už musím postavit přehradu.

Posvátné číslo pět v čínské medicíně

Základem čínské medicíny je číslo 5. Pětka je v celém systému mimořádně důležitá. Známe princip pěti prvků =pěti elementů – dřevo-oheň-země-kov-voda. K pěti prvkům se přiřazuje pět okruhů : játra a žlučník, srdce a tenké střevo, žaludek a slezina se slinivkou, plíce a tlusté střevo, ledviny a močový měchýř. V čínské medicíně se k pěti okruhům pojí pět chutí – kyselá-hořká-sladká-pálivě štiplavá-slaná.Následuje pět energií potravin- studená-horká-teplá-chladná-neutrální. Čínská medicína zná pět smyslových orgánů:oči, jazyk, ústa,nos, uši. Dále se v čínské medicíně pracuje s pěti emocemi : hněv, radost, přemítání , smutek a strach, v čínské medicíně je to velmi důležité, protože jakýkoliv nadbytek nebo nedostatek je schopný vyvolat nemoc. Naopak nemoci pomohou v čínské medicíně léčit barvy , známe pět barev : zelená, červená, žlutá, bílá a modrá (černá). Čínská medicína právě pomocí léčby barvami dosahuje pozoruhodných výsledků, je to totiž metoda neinvazivní, člověka neomezující a při alespoň částečné znalosti zásad čínské medicíny se dá lehčí nemoc či nálada vyladit právě barvami. Např. když mi bude zima, tak si podle čínské medicíny obléknu triko červené barvy. A tak by se dalo ještě pěkně dlouho pokračovat.

Harmonie v čínské medicíně=zdraví

Základem čínské medicíny je harmonie. Harmonie znamená, že všeho je přiměřeně. Ničeho není moc a nečeho není málo. Krásně to lze vysvětlit na příkladu rodiny. Rodina má k dispozici 1 velký koláč. Každý člen rodiny by měl dostat stejnou část. Ale bohužel stačí jeden sobecký synek či dcerka , kteří nehledí na potřeby ostatních členů a vezmou si ze společného koláče víc než jim náleží. Čínská medicínaNa ostatní nezbude . Tím nastává nerovnováha v rodině. Jakmile nastane stav, když cokoliv převládá nad ostatním, je to neharmonický stav. Stejný princip platí i v případě zdraví. Jeden z orgánů pracuje více či méně než ostatní a z toho zákonitě plyne nerovnováha- neharmonie.

V čínské medicíně je schováno velké tajemství, které se týká používání potravin. Potraviny připravené podle zásad čínských principů, které byly zkoumány stovky let, se mohou stát velkým lékařem a lékem, protože známe jejich účinky na organismus.

Strava v čínské medicíně=lék Čínská dietologie zná účinky potravin a využívá je v léčbě. Přidáním rýžového vína dodáme energii směřující nahoru, rýžový vinný ocet má svíravé účinky, čerstvá zázvorová šťáva zvyšuje energii směřující ven, sůl stahuje energii dolů a med zvyšuje lubrikační vlastnosti potravin.Základní pravidlo pro jejich použití je takové, že když potřebuji vyvolat pocení(to je pohyb ven) tak doporučím zázvor. Když chci podpočit močení(to je pohyb dolů), tak jídlo osolím. Zajímavé informace najdete v knize Čínská medicína, prevence a léčení stravou.

Autor článku: Hanka PARMOVÁ, 604 475 351

  Cena nákupu: 0

Kontakt

Jméno: ZENTRICHOVA APATYKA,s.r.o.
Mobil: +420604475351
Mail: k.parma@seznam.cz

Registrace
Akce a novinky
E-mail: