Gemmoterapie eshop

Zentrichova apatyka-léčivá síla přírody

Čínská medicína

Tradiční čínská medicína je v současné době jedním z nejpropracovanějších systémů léčby na světě. Naprostým základem léčby v čínské medicíně je dosažení harmonie člověka jako celku. Pro Ćínu je příznačné, že čínská medicína se věnuje ve značném rozsahu prevenci a to možná daleko více než léčbě nemocného člověka. Ćínský lékař na císařském dvoře byl přítomen právě z toho důvodu, aby císař a jeho rodina neonemocněli. Když nemoc dopustil, tak mu pak čínská medicína už k ničemu nebyla, lékař byl odsunut (popraven), protože neohlídal císaře nebo jeho nejbližší okolí.

Teorie čínské medicíny ( blíže je popsáno v knize předního znalce čínské medicíny a autora mnoha knih o čínské medicíně -Vladimíra ANDA – Klasická čínská medicína I.) Učení o jin-jangu a pěti prvcích Učení o vnitřních orgánech Učení o čchi, krvi a tělních tekutinách Učení o síti drah Učení o příčinách vzniku onemocnění Učení o mechanismu nemocí Metody vyšetřování Rozlišovací diagnostika Prevence a zásady léčby Z dějin čínské medicíny V čínské medicíně se potkáme s nejvýznamnějšími osobami a jejich nezapomenutelnými díly čínských dějin.

Prvním je císař zvaný Fu-si, znázorňovaný jako tvor s lidskou hlavou a hadím tělem, je pokládaný za syna boha hromu. Vládl v letech 2852-2737 před naším letopočtem. Jak vidíte, od doby jeho nástupu k moci do dnešních dnů uplynulo již 4860 let, tak staré kořeny má čínská medicína. Za doby trvání jeho vlády se začala praktikovat akupunktura, jeden z nejdůležitějších oborů čínské medicíny. Fu-simu je připisována sestavení a znalost osmi hexagramů, které se staly základem pro Knihu proměn- I-ťing. I-ťing čínské věštebné uměníCísař měl i praktické nadání – naučil lidi vázat uzly a plést sítě potřebné na rybolov a lov zvěře.

 

Druhým legendárním císařem je Šen-nung, vládnoucí v letech 2737-2697př.n.l. Bývá zobrazován jako tvor s lidským tělem a hlavou buvola. Nazývali ho Božský zemědělec, vymyslel totiž pluh, naučil lidi obdělávat půdu a pěstovat obilí, zavedl pořádání trhů, při kterých probíhal výměnný obchod. Čínská medicína ho považuje za zakladatele farmakologie a používání léčivých bylin. Čínská medicína díky němu získala herbář Šen-nung pen-cchao-ťing, kánon bylin.

Třetím věhlasným otcem čínské medicíny je Žlutý císař Chuang-ti. Je zpodobňován jako tvor se čtyřmi tvářemi, které mu umožňují současně hledět do všech čtyř světových stran. T ento třetí vládce panoval v letech 2697-2597 př.n.l. Z dat jeho panovnické vlády lze usuzovat, čím se zabýval. Hledal způsoby pro prodloužení života, hledal něco, co by čínská medicína využila pro tajemství věčného života. Žlutý císař přinesl čínské medicíně výzkumy a výrobu elixíru nesmrtelnosti, pěstování životní síly a cvičení. Čínskou medicínu také obohatil o znalost nemocí a s tím související léčení. Čína Žlutého císaře považuje za autora základního díla čínské medicíny - Vnitřní knihy- Chuang-ti nejťing.

Literatura : Vladimír ANDO-Klasická čínská medicína I., Svítání 1995

Radomír Růžička-Rudolf Sosík-Yingwu Wang- Tradiční čínská medicína, Poznání, 2007

Autor článku: Hanka PARMOVÁ, 604 475 351

 

  Cena nákupu: 0

Kontakt

Jméno: ZENTRICHOVA APATYKA,s.r.o.
Mobil: +420604475351
Mail: k.parma@seznam.cz

Registrace
Akce a novinky
E-mail: