Gemmoterapie eshop

Zentrichova apatyka-léčivá síla přírody

Čínská medicína-tlusté střevo

Tlusté střevo-středisko imunity

Tlusté střevo ( ta-čchang) je poslední úsek zažívacího traktu. V čínské medicíně patří mezi orgány jangové, rodí se z čchi nebes, jejichž spřažený orgán jin jsou plíce.

Tlusté střevo se řadí mezi mezi orgány fu = skladiště, které se „naplňují, ale nemohou zůstat plné“ To znamená, že se po naplnění kalnou čchi musí vyprázdnit. Orgány fu mají podle čínské medicíny za úkol „průchodnost“. Jestliže není průchodnost některého z šesti fu orgánů zajištěna, dochází k poruše, která negativně ovlivňuje činnost celého organismu.

Tlusté střevo v čínské medicíně

Důležitá kniha čínské medicíny Nan ťing popisuje tlusté střevo takto: „Tlusté střevo váží dva ťiny a dvanáct liangů. Je dlouhé dva sáhy a jednu stopu, obvod má čtyři palce a průměr jeden palec. Otáčí se napravo od pupku v šestnácti záhybech, naplněno pojme do sebe jeden tou stravy a sedm a půl šengů vody.“Tlusté střevo má podle tradiční čínské medicíny dvě hlavní úlohy. První je , že řídí přepravu kalů. V čínské medicíně se používají krásné, pro nás až lyrické výrazy, kterými čínští lékaři popisují činnosti organismu. Pro tlusté střevo používají výraz „ správce nad stokami, z tlustého střeva odchází to, co se proměnilo“.

Aby vylučování probíhalo tak jak má, je důležitá i práce plic, které mají v organismu za úkol řídit sestupující funkci čchi.Díky tomuto sestupujícímu pohybu čchi plic může sestupovat i kalné ze střeva. V případě, že střevo nepracuje harmonicky, tak dojde k průjmu či zácpě.

Díky spojitosti mezi tlustým střevem a plícemi, což zná čínská medicína, může dojít k tomu, že může dojít k pocitům dušnosti či kašli , lapání po dechu a podobně. Bohužel naše západní medicína souvislosti známé čínské medicíně nepřipustí a proto každou nefunkčnost organismu léčí jiné oddělení...

Druhou hlavní funkcí tlustého střeva je podle zásad tradiční čínské medicíny to, že řídí tělesné tekutiny. Znamená to, že když je v tlustém střevě chlad a prázdnota, tak je vstřebávání vody nedostatečné a vzniká kručení v břiše a následně průjem. Když je podle čínské medicíny horkost v tlustém střevě, tak dojde k vysušování a zhutňování stolice a tím k zácpě.

Funkčnost tlustého střeva, to je pravidelné vyprazdňování , pomůže zajistit „kartáček na střeva“ = francouzský zelený jíl

a sliznice střeva ochrání Zentrichův čaj Strevozen.

Literatura: Vladimír Ando, Klasická čínská medicína, Svítání

Foto : Lidské tělo, Osveta, Okna do světa, 1991

Autor: Hanka PARMOVÁ, 604 475 351

  Cena nákupu: 0

Kontakt

Jméno: ZENTRICHOVA APATYKA,s.r.o.
Mobil: +420604475351
Mail: k.parma@seznam.cz

Registrace
Akce a novinky
E-mail: