Gemmoterapie eshop

Zentrichova apatyka-léčivá síla přírody

Čínská medicína v literatuře I.

Kořeny čínské medicíny sahají hluboko do minulých časů. Na věštebných tabulkách, želvích krunýřích a lopatkách zvířat ( 14.-11.st.př.n.l.) se vyskytují znaky mající souvislost s čínskou medicínou. Pro NEMOC měli lékaři znak – byl to člověk zasažený šípem. Čínská medicína znala i takové nemoci jako děravé zuby nebo střevní parazity i nemoci týkající se různých částí těla. V Čouské knize obřadů je zmiňována čínská medicína tím způsobem, že se píše, že nemoci je třeba léčit pomocí pěti chutí, pěti obilovin, pěti druhy léků.

Stav nemocného zjistí čínská medicína pomocí pěti čchi, pěti zvuků a pěti barev. Ze základů čínské medicíny známe, že se vše vztahuje k teorii pěti prvků, která se line celou čínskou medicínou. Čínská medicína se na rozdíl od klasické západní vyznačuje tím, že bere v úvahu při vzniku nemoci a léčení i roční období.

Kniha písní- Š-Ťing, je další památkou. I v této básnické sbírce je čínská medicína zmiňována. Jsou zde popisovány byliny , doba sběru bylin a místo sběru bylin. Šan – chaj-ťing , Kniha hor a moří je pro změnu zase nejstarším čínským zeměpisem. Čínská medicína z ní čerpala názvy 126 druhů léků. Pro Evropana je poněkud nepochopitelné, že čínská medicína používá jako lék byliny , těch je popsáno 52druhů bylinek, ale i léky živočišného původu (67 druhů), 3 minerálního původu, 1 akvaristický a 3 nejasného původu.

V Knize hor a moří jsou popsány čínskou medicínou zjištěné léčivé účinky používaných léků na posílení obranyschopnosti, na spánek, antikoncepční účinky nebo toxické účinky. Čínská medicína znala i účinky léků, které pomáhaly při otravách jako protilék, jiné způsobovaly smrt, hubily hmyz nebo se používaly ve veterinární čínské medicíně.

V Knize hor a moří se popisuje téměř 40 termínů čínské medicíny k pojmenování řady nemocí. Např. struma, trachom, svrab, bolesti břicha apod. Většina lidí ani netuší, že v legendární Knize proměn- I-Ťingu je také čínská medicína, byť nepřímo, přítomna.

V Knize dokumentů se o čínské medicíně lze také dočíst. Některé objevy o čínské medicíně se uskutečňují i téměř v současnosti. V roce 1973 čínští archeologové objevili hrobku šlechtice pocházející z období 206-př.n.l.až24 n.l. Mezi spoustou jiných cenných předmětů zde nalezli i 14 děl speciálně se zabývajících čínskou medicínou. Tyto texty pocházejí z období 770-476 př.n.l. Jsou zde pro čínskou medicínu velmi důležité knihy – Kniha moxibusce jedenácti drah nohou a rukou, Kniha moxibusce jedenácti jinových a jangových drah.

Metody pulzové diagnostiky, to je diagnostická metoda, kterou v ČR v rámci čínské medicíny pro zajímavost používá např. Dušan Tomek. Recepty na dvaapadesát nemocí obsahují 280 receptur na léky, 243 druhů léčiv, 52 syndromů a přes 100 nemocí podle zásad čínské medicíny. Za zmínku stojí i další nalezené písemnosti, Kniha o porodnictví, Zastavení příjmu potravy a požívání čchi,Čínská medicína Metody pěstování života a další.

Spoustu informací najdete v knize Čínská medicína, prevence a léčení stravou(čínské učení o výživě)

Literatura : Vladimír ANDO - Klasická kniha čínské medicíny I., Svítání 1995

Autor článku: Hanka PARMOVÁ, 604 475 351

  Cena nákupu: 0

Kontakt

Jméno: ZENTRICHOVA APATYKA,s.r.o.
Mobil: +420604475351
Mail: k.parma@seznam.cz

Registrace
Akce a novinky
E-mail: