Gemmoterapie eshop

Zentrichova apatyka-léčivá síla přírody

Kontaktní čočky-vynález století

Kontaktní čočky – vynález století

Vezměme to pěkně popořádku.

Otto Wichterle (27.10.1913-18.8.1998) Málokdo o tomto pánovi neslyšel. Byl to právě on, kdo měkké oční čočky vynalezl, poprvévyrobil a díky němuž získaly celosvětový věhlas. Mezi jeho další vynálezy patří např. silon (polyamidové vlákno) nebo hydrogel. První myšleny na výrobu měkké kontaktní čočky přišly už v roce 1952. Prototyp čoček vznikl v roce 1957, ale zdaleka Kontaktní čočky z široké nabídky čoček a příslušenstvíještě nevyhovovaly nárokům na běžné nošení (byly drsné, v oku řezaly). Zato si na nich pan Wichterle odzkoušel, že jimi lze opravdu korigovat zrak.

Za zmínku určitě stojí, že první měkké kontaktní čočky byly odlité v roce 1961 pomocí rotujících forem, dá se říci, doma „na koleně“ poté, co tehdejší Ministerstvo zdravotnictví zrušilo výzkum kontaktních čoček, ale Otto Wichterle se toho nápadu nehodlal vzdát.

Zajímavostí je, že tyto kontaktní čočky byly vyrobeny na přístroji, který byl sestrojen z populární dětské stavebnice Merkur a jako pohon sloužilo dynamo z jízdního kola (později motorek z gramofonu) . Díky tomuto úspěchu byl Otto Wichterle pověřen Ministerstvem zdravotnictví, aby ve vývoji kontaktních čoček pokračoval. V polovině 70. let koupila licenci na výrobu kontaktních čoček americká firma a výroba začala i v zahraničí.

Co to vlastně kontaktní čočka je?

Kontaktní čočka je průhledná čočka, která se umísťuje na rohovku oka a slouží ke korekci očních vad (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus) a zároveň může, v případě barevných čoček, sloužit ke kosmetickým účelům.

Obecně se čočky dělí na:

1) tvrdé Propouští mnohem méně kyslíku k rohovce, což může způsobovat řadu problémů. Výhodou však je, že jimi nemohou projít ani chemikálie a výpary. Tyto čočky jsou sice levnější, ale nevyhovují každému, protože vyžadují určité období na přizpůsobení. Tvrdé kontaktní čočky jsou variantou pro lidi trpící astigmatismem a keratoconem. Tyto čočky v počátcích nepropouštěly kyslík a vyráběly se z PMMA – polymethylmetakrálatu, později (koncem 70. let 20. století) se přešlo na výrobu z polymeru PMMA-TRIS (Tris =trimethylsiloxy silan) označované jako RGP (rigid gas permeable- plynopropustné).

2) měkké S velmi dobrou propustností kyslíku, pohodlné, dražší. Zároveň však měkké čočky zajišťují menší ochranu oka před vnějšímu vlivy prostředí. Propustnost čoček je úměrná množství vody v čočce. Současně ale s vyšším obsahem vody ztrácí materiál pevnost, tzn. že propustnost čočky není neomezená. Tyto čočky se vyrábí z hydrogelu, nejprve to byl materiál HEMA (hydrogyetylmetakrylát). Koncem 90. let 20. století se začaly hydrogely vyrábět z polymerů na silikonové bázi (silikon-hydrogelové čočky jsou nazývány hybridní).

Kontaktní čočky z široké nabídky čoček a příslušenství

 

 

Z čeho se vyrábí?

První čočky byly vyrobeny ze skla, později se přešlo na pokusy s tzv. Hemagelem. Co se týká snášenlivosti, byl tento materiál ideální, problémy se však při vyndávání čoček z výrobních forem a s nepravidelností okrajů čoček, kdy se čočka musela následn ě ještě brousit. Proto se začal Hemagel spojovat s dalšími látkami. Časem se přešlo na výrobu z polymerů na silikonové bázi, jak již bylo zmíněno výše. Čočky se vyrábí technologií odstředivého lití. Dříve se používalo i soustružení, které se částečně využívá dodnes, ale tímto způsobem nelze vyrábět příliš velká množství.

V anketě, kterou pořádaly Novinky.cz byly kontaktní čočky zvoleny nejlepším tuzemským výrobkem a jsou považovány za jeden z nejznámějších českých vynálezů.

  Cena nákupu: 0

Kontakt

Jméno: ZENTRICHOVA APATYKA,s.r.o.
Mobil: +420604475351
Mail: k.parma@seznam.cz

Registrace
Akce a novinky
E-mail: