Gemmoterapie eshop

Zentrichova apatyka-léčivá síla přírody

Zelený jíl dříve a dnes

Používání zeleného jílu v historii 

Zelený jíl a vůbec i ostatní barevné variace jílů- hnědý jíl, bílý jíl, žlutý jíl či šedivá varianta jílu jsou mezi domorodými národy známy snad na celém světě. Američtí indiáni v dobách největšího hladu, kdy neměly celé kmeny nic k jídlu, používaly na zasycení jíl a kamínky. Kromě zasycení působil jíl na likvidaci parazitů a virů, které indiány běžně trápily.Ne že by snad indiáni věděli a viděli viry a bakterie, ale samozřejmě znali nemoci, které tyto neviditelné potvůrky vyvolaly. Průjmy, infekce, nemoci…

Pojídání jílu není ovšem výsada jenom amerických indiánů. Jíl do stravy zařazují i tzv. východní kultury z oblasti Ázerbájdžánu, Kyrgýzie, Austrálie … V Evropě byl zelený jíl taky dávno známý.

Vzpomínám si , že o jílu jako potravině, mi kdysi vyprávěl můj dědeček, narozený v 19. století. Dědeček byl přímým účastníkem bojů na italské řece Piavě. Při těchto bojích v závěru I. světové války byly nasazeny desetitisíce Čechů a vojáků jiných národností.

Dědeček mi vyprávěl, že tak těžké podmínky a tak kruté boje bylo velmi těžké přežít. A právě při „přežívání“ pomáhal vojákům jíl. V rozbahněných zákopech, kde vojáci byli dnem i nocí, panovaly velice špatné hygienické podmínky a většina vojáků trpěla úpornými průjmy a infekčními průjmy. Koneckonců ani jídla a pití, natož kvalitního jídla a čisté pitné vody, taky nebylo dostatek. 

Kuchaři přidávali do jídla, dědeček tvrdil, že do hořčice, čistý jíl. Jestli byl jíl zelený nebo žlutý, to už nevím, dědeček to možná ani neříkal, a mě, jako malou holku, ani nenapadlo se na něco takového zeptat. Zelený jíl pomáhal vojákům desinfikovat trávicí ústrojí, likvidoval parazity a zastavoval úporné průjmyZelený jíl.

Informace o užívání francouzského zeleného jílu francouzskými vojáky za 1. světové války jsem našla i jinde na internetu a v časopise Spirit.

Bohužel jíl ve formě rozbahnělých zákopů plných vody, ve které vojáci leželi, nepomohl jejich kloubům a kostem. Dědeček přežil a vrátil, ale měl tak nemocné kyčle, že po „úspěšné“ operaci endoprotézy strávil zbytek života na lůžku…

V jiných případech naopak jíl rozmíchaný s vodou a přiložený na zpevněnou zafixovanou zlomeninu urychlil léčení a pomohl odstranit zánět. Jíl byl používán i při zánětech slepého střeva, kdy pomoc nebyla nablízku a nebylo nikoho, kdy by provedl operaci.

Z těchto útržků je vidět, že zelený jíl nebo jeho barevní jíloví kamarádi provázejí lidi na celém světě a je jedno, které kultury nebo kterého období se to týká. Jíl se uplatní vždy a všude.

Bylinářka Hanka

  Cena nákupu: 0

Kontakt

Jméno: ZENTRICHOVA APATYKA,s.r.o.
Mobil: +420604475351
Mail: k.parma@seznam.cz

Registrace
Akce a novinky
E-mail: